Ударно завръщане: Toyota и Яри-Мати Латвала спечелиха рали „Швеция”

Японският производител грабна победата в едва втория си старт след 18-годишното си отсъствие във WRC

Финландецът Яри-Мати Латвала спечели първата победа за Toyota в Световния рали шампионат след 18-годишното отсъствие на производителя. Латвала пое лидерството в събота, след като по време на последния суперспециален етап за деня в Карлстад Тиери Нювил с Hyundai се удари в бетонен блок. Нювил преживя подобна драма и на предходния старт – „Монте Карло”, където счупи задното окачване на колата си отново като лидер.

След като белгиецът излезе от битката в снега, се заформи оспорвана борба за победата между Латвала и двамата пилоти на M-Sport – Себастиан Ожие и Отт Танак. Те демонстрираха много бърза езда в съботния ден, но в неделя Yaris-ът на финландеца измина най-бързо двете отсечки и така спечели преднина от 20 сек преди т.нар. „пауър стейдж”. Латвала успя да „вземе” и това изпитание и по този начин си гарантира допълнителни точки в шампионата. Втората позиция остана за Танак (+29,2 сек), а благодарение на третото място на Ожие (+59,5 сек) за M-Sport имаше двоен подиум. Четвърти остана Дани Сордо (Hyundai), следван от Крейг Брийн (Citroen) и Елфин Еванс (Ford).